Zpěvák s notama pod dekou

Již před pár lety jsem někde četl zajímavé tvrzení: podstatná jména jsou odvozena od sloves. Nejdřív se mi tahle myšlenka zdála hodně nerealistická. Pak jsem si ale uvědomil, že nějaký ten kus pravdy v sobě obsahuje.

Nejdřív se  jen tak spontánně zpívalo, až pak přišli na svět zpěváci. Nejdřív si lidé něco značili (latinsky „notáre“anglicky „to note“ ), až pak vznikli noty, notesy a notebooky. Nejdřív si lidé zaznamenávali fakta rytím do kamene anebo vosku (latinské  sloveso „scribere“  mělo často význam „“rýt“, později „psát “  srovnej německé „schreiben“) – až pak vzniklo písmo (scriptura, Schrift). No a později taky skripta. Slova graf, grafika, polygrafie, telegraf  jsou odvozena od řeckého slovesa  γράφειν = gráphein „psát, kreslit“. Jak víte,  anglicky se řekne recept – předpis   „prescription“. Samozřejmě, předpis mohl vzniknout až tehdy, když bylo co předepsat. A samotný recept se zapisuje zkratkou  zkratkou Rp., která znamená Recipe, tj. vezmi.

Etymologický slovník jazyka českého uvádí, že slovo „den“ je odvozeno od slovesného tvaru „dei-„, tedy svítit.  A indoevropské slovo „noc, nox, nacht“ atď  odvozuje od slovesa, podobnému chetitskému slovesu „nekuzzi“ s významem „smráká se“.

Cílem článku není přesvědčit Vás stoprocentně o tom, že každé podstatné jméno je odvozeno od slovesa.  Jde jenom o to, tuhle častou  souvislost znát. A pŕi svém studiu a  rozšiřování slovní zásoby ji využít. Příklady: Francouzské sloveso „se régaler“ – hodovat, lebedit si, je příbuzné s někdejším „galer“ – bavit se. Od tohoto slovesa odvozují francouzští etymologové i vznik slova „gala“ – které má ve francouzštině podobný význam, jako v češtině.  Když studujeme němčinu, setkáme se i se slovesem „decken“, t. j. krýt, pokrýt. A „Decke“ je německy pokrývka, neboli … nám již dávno známá  … deka!

Doufám, že teď již cítíte,  že nám „zpěvák s notama pod dekou“ může být při porozumění jazykům nápomocný.

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s