Latina má tisíc životů

cerals

Jakých tisíc životů? Latina je již dávno mrtvý jazyk.“  Ne, nebudu zde uvádět stovky slov typu „telekomunikace, digitální“ popřípadě „architekt “ nebo  „gynekologie“ jako svědky faktu, že latina a řečtina si žijí svým – poněkud zamaskovaným – životem pořád dál.  Říká se, že kočka má devět životů.  Jestli bychom  u latiny za jeden „život“ počítali jedno současné slovo, které je z latiny odvozené, museli bychom uznat, že tenhle jazyk má omnoho víc, nežli  tisíc životů. My se tady ale budeme zabývat jenom jedným jediným „moderním“ slovem. Slovem cereálie.

Jupiter,  římský vládce bohů, anebo Venuše, bohyně krásy a lásky, jsou známí i modernímu člověku. Římská bohyně úrody Ceres je již známá méně. Slovo cereálie může označovat nejen obilí, polní plodiny, ale taky římskou slavnost na oslavu bohyně Ceres. Francouzština, jeden z potomků latiny, užívá slova céréale hlavně ve významu „obilí“,  ale cereálií je taky třebas rýže.  Cituji výkladový francouzský slovník: Céréale : Graminée cultivée pour la production des grains. Le blé, le seigle, l`avoine, l`orge, le maïs, le riz, le millet sont des céréales.   Dále slovník mluví o bohyni Ceres jako o déesse des moissons. Francouzštináři vědí, že moisson je žeň. Předpokládám, že do angličtiny se slovo cereal dostalo právě  z francouzštiny, díky normanské kolonizaci v roku 1066.

Slovo „cereálie“ žije i v dalších  jazycích. Uvedu ještě německou podobu tohohle slova a taky jeho výklad podle online slovníku Duden.  Zerealie (jestli váháte, kam dát druhý přízvuk, jestli na konec slova anebo na a, přízvuk je na předposlední slabice, tedy na a. ) Jako synonyma pro slovo uvádí Duden slova Frucht, Feldfrucht, Getreide, Korn. A ano, je tu opět naše bohyně: Ceres – römische Göttin des Getreidebaus.

Na závěr malý anglicko-francozsko-německý test, obsahující jednu jedinou otázku: Jakže se řekne „bohyně“ anglicky, francouzsky, německy? Odpověď najdete níže.

Ještě níže:

 

bohyně: goddess, déesse,  Göttin

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzský koutek, Německé hrátky, Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s