Chutná zmrzlina pro pokročilé francouzštináře

Pokročilá pasivní znalost jazyka znamená, že rozumíme nejen zprávám, běžným rozhovorům, ale  – alespoň zčásti – i humoristickým programům. Samozřejmě, na takovou znalost bychom neměli čekat se založenýma rukama. Třeba ji rozvíjet a pěstovat. V případě humoristických programů  spojíme příjemné s užitečným. I bránice se procvičí, něco se i naučíme.

Můj oblíbený humoristický program na u nás dostupných francouzských kanálech se jmenoval On ne demande qu’a en rire. Naštěstí, na Youtubu se dají pořád najít záznamy  z tohoto pořadu.  On ne demande qu’a en rire – tak troch u otrocky přeložené – znamená „Nechce se od Vás nic jiného, jen aby jste se na tom zasmáli“.

Youtube obsahuje minimálne desítky vystoupení, které najdete pod heslem On ne demande qu’a en rire. A co je hlavné, jsou tam uvedena i jména účinkujících. Nedá mi to a zmímím se alespoň o jednom z mých nejoblíbenějších účinkujících z tohoto pořadu – soutěže. Jmenuje se Olivier de Benoist.

olivierdebenoist

Tak tohle je Olivier.

V káždém případě, je dobré, když si z takovéhoto pořadu vyberete toho svého oblíbeného humoristu. Každý z nich má svůj osobitý styl. A čím častěji  budete naslouchat tomu svému, tím více mu budete rozumět.  Jedním z mých oblíbených vystoupení Oliviera bylo číslo s názvem  La glace au lait maternel. Tedy, „zmrzlina z mateřského mléka“. Dá se najít kupříkladu tady: https://www.youtube.com/watch?v=MLyi42jUeKM

Na rozloučenou již jenom uvádím první slova a věty, které Olivier v tomhle vystoupení vysloví – možná to některým čtenářům umožní, lépe mu rozumět. Jestli si věříte, pusťte si nejdřív video. Zapište si první dvě tři věty a pak se vraťte  pro kontrolu sem. Ty věty uvádím níže

 

 

 

ještě níže ….

 

 

 

Bon soir, bon soir. L’autre jour … une amie m’a dit qu’elle fabriquait du lait maternelle pour faire des glaces.  Je  lui ai demandé si je pouvais visiter l’usine.

 

Tak zase příště.  Amicalement

Ivan

 

 

 

r

Příspěvek byl publikován v rubrice Francouzský koutek. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s